Виминацијум-Голубац-Кладово-Тумане-Смедерово
Моћна и ћудљива река, чији је ток најлепши и најмистичнији у пределу Ђердапске клисуре, као скривени ћуп, Дунав чека да открије тајне минулих времена.
Од српске престонице, када се крене према истоку, доћи ћете до улаза у један потпуно нови свет, свет богате флоре и фауне, невероватних природних лепота и знаменитости; свет пећина, понорница, споменика непроцењиве вредности из времена палеолита, Старог Рима, средњег века, све до времена нашег.
Виминацијум – град у коме мртви говоре о животу
Негде у прашњавим пожаревачким њивама седимо у дворишту Домуса, месту на коме је ловио Хадријан и којим је пролазио Константин Велики. Овде су своје логоре подигле две римске легије VII Клаудијева и IV Флавијева легија. Некада је био озбиљна метропола Горње Мезије и један од важнијих градова Рима. Био је на мети Гота, па Хуна, Гепида, Авара, Словена. Разаран и пљачкан, потпуно је уништен, тако да после VI века живот у њему никада није настављен. Данас је храм науке и културе и непроцењиво историјско наслеђе.
Голубачка тврђава – тамо где је Дунав море
На уласку у Голубац, застали смо крај Дунава и остали загледани у велико водено пространство. Дунав нигде на свом току није широк као овде (5км). Одједном у даљини угледате величанствену и мистичну Голубачку тврђаву. Као да плута изнад Дунава, смештена на високим литицама, чудо градитељства у нестварном окружењу, вековима чува улаз у Гвоздену капију Дунава.
Гротескно историјско наслеђе на граници Римског царства испричало нам је причу о Бабакај стени, деспоту Стефану Лазаревићу, Бајазиту, Ђурђу Бранковићу и проклетој Јерини, Јеремији и Зигмунду Луксембуршком, Владу Дракули и султану Мехмеду II, Матију Корвину и Леополду I…
Лепенски вир – сведочанство из праисторије
Од места где је Дунав најшири, пут је даље кривудао кроз место где је Дунав најужи, а онда и кроз место где је Дунав најдубљи у свом току. И таман помислите да нема више изненађења, а пред вама израња вековима скривено неолитско насеље Лепенски вир. Старо око 8000 година, његово откриће променило је светске погледе на настанак света . Мењали су се светски уџбеници историје.
Класична Манифестација Старчевачке културе, Лепенски вир је у средишту интересовања како домаће, тако и светске јавности и вечита инспирација за научнике.
Дружили смо се са риболиким каменим скулптурама, божанствима старих Лепенаца, које су ово место винуле у врх светске уметности и археологије.
Тумане – место које чини чуда
Ово је скривено духовно благо на неколико километара од Голупца. Ушушкан у невероватно природном окружењу и тишини, манастир Тумане прича своје приче и крепи душу верном народу. Задужбина Милоша Обилића посвећена је Светом Архангелу Гаврилу. Саграђена је у српско-византијском стилу у чијем се наосу цркве налази кивот са моштима Светог Зосима Синајита. Данас је место ходочашћа великог броја верника и место великих Божијих чуда.
Смедеревска тврђава – град проклете Јерине
Град на ушћу Језаве у Дунав, подигао је деспот Ђурађ Бранковић. Грађен је великом брзином да су њени градитељи умирали од изнемоглости, а народ је кривца нашао у деспотици Јерини (Ирини Кантакузин, жени Ђурђа Бранковића) и назвао је „проклета”. Ово је једна од највећих средњевековних равничарских тврђава у Европи и последње велико дело српске архитектуре из овог периода. Заузима површину од 11 хектара и има облик неправилног троугла. Сатоји се из два дела, Великог града и Малог града.
На смедеревској тврђави историја још увек живи и место је које свако треба да посети. Можда открије и скривено благо проклете Јерине.
Данас, место многих манифестација, позоришних представа и филмских пројекција оставили смо да неком другом приликом откријемо још неку њену скривену тајну.
Захвалност за ово предивно путовање, препуно нових сазнања дугујемо:
- одељењима: II/1, II/2, II/3, II/4, II5, II/6 и II/7;
- професорима: Весни Чанак, Марини Стојиљковић, Љиљани Стојменовић, Биљани Вукманов, Гордани Мандић и Горану Костићу;
- директорки Спортске гимназије Иванки Ковачевић.
Аутор текста Горан Костић